Současná měna je digitální. Potřebujeme vůbec kryptoměnu?

digitální peníze

Víte, že peníze, které máte ve své peněžence nebo na svém bankovním účtu, vám ve skutečnosti nepatří? Jejich vlastníkem je stát (prostřednictvím centrální banky). Vy je máte pouze od státu „propůjčeny“. Dostáváte je za práci a ve formě daní část z nich opět vracíte zpět státu. Jste tedy pouze prostředník, který s penězi může za určitých podmínek manipulovat.

Peníze jsou ve skutečnosti digitální

Většina peněz v současném finančním systému jsou peníze digitální. To znamená, že reálně fyzicky neexistují, daná měna je pouze digitalizovaná na úrovni účetnictví: má dáti-dal. Digitální peníze si banky vytváří jednoduše elektronicky, tomuto procesu se říká multiplikace.

Ukažme si onu multiplikaci peněz na příkladu. Máte v bance na účtu deset tisíc. Přestože je kdykoliv můžete použít k placení, banka z nich může 9 800 korun někomu půjčit. Podepíše-li tento dlužník úvěrovou smlouvu, banka mu na jeho účet připíše nově vytvořené peníze. Doslova je vytvoří z ničeho. Když to udělá, peníze se v bankovním systému rozmnožily (multiplikovaly) z původních deseti tisíc na 19 800 korun.

Banky tedy mohou při poskytování půjček vytvářet nové peníze. Přesněji řečeno mohou rozpůjčovat vše, kromě povinné minimální rezervy. Tato povinná minimální rezerva v Česku aktuálně činí 2 %. A kolik může bankovní systém z původních deseti tisíc vytvořit peněz? Jak ukazuje následující tabulka, je to při nepřerušení řetězce téměř půl milionu…

Systém digitálních peněz funguje na elektronických informacích o tom, že když jednou zaplatíte, tak se ty peníze odečtou z vašeho účtu. Odejdou například z účtu zaměstnavatele a jdou na váš účet. Vy pak zaplatíte v obchodě za nákup kartou 1000 Kč a těch tisíc koroun jen změní majitele – tedy pouze ta digitální informace změní majitele. Je to tak proto, aby jedna transakce nebyla započítaná víckrát.

Hotovost jen pro gangstery?

Věděli jste, že existují zákony proti hotovosti? Nemůžete např. přijít s půl milionem v kabelce a zaplatit auto. Je to trestný čin. V současnosti je denní limit hotovostní platby ustanoven na 270 000 Kč. Za nedodržení tohoto limitu může být potrestán jak plátce této nadlimitní platby (kupující), tak i příjemce platby (prodávající). Fyzická osoba může být potrestána pokutou až ve výši 500 000 korun, právnické osobě může být uložena pokuta až 5 000 000 korun!

Hotovost je tedy určena spíše pro menší platby a postupně jí ubývá. Každý, kdo má hotovosti hodně, je automaticky považován za podezřelého (mafiána, teroristu či drogového dealera). Cash se stává omezenou komoditou. Pro státy je placení v hotovosti vlastně problém – nelze ji kontrolovat (co proběhlo za práci, jestli jste odvedli daně, atd.). Proč? Protože ty peníze jsou státu, ne vaše!

Čím dál více světových měn je v digitální podobě. To je systém, jak ho znáte – ať už v České republice, Evropské unii nebo v Americe. A jediné, čím je tento digitální peníz krytý, je vaše důvěra – důvěra občanů, důvěra podnikatelů a živnostníků v tento systém.

Inflace na obzoru

Další zásadní věcí, která ovlivní finanční trhy a investory v příštích letech, je bezprecedentní „tisk“ nových peněz ze strany centrálních bank po celém světě. Dlouhodobá „hotovost“ držená na spořicích účtech, termínovaných vkladech nebo fondech peněžního trhu se stává ztrátovým aktivem už dnes při inflaci přesahující 3 % p.a.

Pro většinu domácností v západních zemích se stává běžnou záležitostí investování. Ne však u nás. Je až udivující, kolik peněz drží domácnosti v ČR stále na bankovních účtech. Finanční analytici usuzují, že se zvyšujícím se množství peněz v oběhu budou sílit inflační tlaky (v ČR už máme inflaci kolem 3 %). S tímto rizikem bychom jako investoři měli počítat a své investice tomu přizpůsobovat.

Proč vlastně vznikly kryptoměny a v čem jsou výhodné

Víme, že současné peníze jsou centralizované, tedy ovládané centrálním systémem (centrální bankou). Dříve platilo, že stát mohl vydat do oběhu pouze takové množství peněz, které odpovídalo zlatému standardu. V dnešní době to v západních zemích dávno neplatí, už dlouho žijeme na dluh. V roce 2008 tento systém zkolaboval a nyní je uměle podporován pomocí peněžních injekcí.

První a nejstarší kryptoměna Bitcoin vznikla jako reakce na tuto velkou ekonomickou krizi po roce 2008. Stala se alternativou tehdejšího nefunkčního finančního systému. Kryptoměny vznikají elektronicky, jako většina současných peněz. To „krypto“ v názvu znamená, že zde mluvíme o šifrování (kryptografii). Místo států a centrálních bank kryptoměny zaštiťuje matematika a matematické zákony jsou, jak všichni víme, neměnné.

Hlavní odlišností kryptoměn od klasického měnového systému je to, že je nevlastní stát. Jsou tak zvaně decentralizované – nemají tedy žádnou centrální banku a nelze je kontrolovat vládou či jinými institucemi. Jsou to „peníze lidí“ a dávají nám svobodu.

Celý krypto-systém je navíc veřejný, protože každá transakce je zaznamenána v blockchainu, do kterého může kdokoliv nahlížet. Zápisem transakcí do blockchainu je zabezpečeno, že kryptoměnou nemůžete nikomu zaplatit dvakrát, stejně jako např. u české koruny. Bitcoin je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, jej nemohl ovlivňovat, padělat, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.

Bitcoin či jinou kryptoměnu nevidíte jako bankovku nebo minci ve své peněžence, jsou to digitální peníze. Je to stejné jako v internetovém bankovnictví, kdy na svém účtu vidíte určitou částku, která je ovšem také jen virtuální. Koruny, dolary, eura… všechny měny jedou na podobné digitální komunikaci a principech, blockchainová technologie je však o hodně vyspělejší.

Kryptoměny neznají hranice. Stejně jako u e-mailu je bitcoinové transakci lhostejné, zda je příjemce na druhé straně planety, nebo jestli sedí na stejném počítači. Transakce můžete provádět kdykoliv (24 h denně, 7 dní v týdnu), mají nízké poplatky a jsou rychlé. Na rozdíl od klasických mezinárodních bankovních převodů, které jsou drahé a převod trvá i několik dnů.

Nad vlastnictvím svých coinů a tokenů máte plnou kontrolu jen vy a vaše transakce vám nemůže nikdo zakázat. Peníze, které držíte ve své kryptopeněžence (a máte k ní privátní klíč), jsou tedy opravdu vaše a nikdo nezjistí, kolik kryptoaktiv ve skutečnosti vlastníte. To vám dává finanční svobodu. V momentě, kdy jste plně v kryptoekonomice a nakupujete a prodáváte pouze v kryptu, nikdo na vás nemůže.

Plaťte multi-měnovou kartou

Existuje speciální multi-měnová VISA platební karta, na kterou si můžete své Bitcoiny, Etherea či jiné měny uložit a poté platit pohodlně všechny vaše nákupy – v supermarketu, benzín u pumpy, v restauraci – třeba v eurech. Můžete si tou kartou vybrat v bankomatu hotovost ve měně státu, ve kterém zrovna jste, a nikdo se nedozví, že na kartě, ze které platíte, máte Bitcoiny nebo dokonce kolik. I takové věci jsou možné. Pokud vás to více zajímá, mohu vás naučit, jak na to…

Tím vším chci poukázat na to, že kryptoměny jsou úplně normální peníze pro normální lidi. Nevěřte médiím a lidem, kteří se snaží vás před nimi varovat. Většinou nepochopili tuto geniální technologii, co je za tím a problémy, které se Bitcoin a jiné měny snaží řešit na celosvětové úrovni. Kryptoměny ohlašují konec starého měnového systému.

Nyní stojíme na počátku největší finanční (r)evoluce za posledních několik set let. Kryptoměny nastartovaly experiment, který dává smysl. Vrací vládu nad penězi lidem a jsou důležitou alternativou současnému finančnímu uspořádání. Budoucnost nikdo předvídat neumí. Ale už teď je jasné, že je dobře, že tyto alternativy existují a že mění svět k lepšímu. Já budu u toho. Co vy? 🙂

Jak na kryptoměny

Zdroje:

https://www.investujeme.cz/clanky/tajemstvi-penez-jak-se-mnozi-penize/

https://www.ohkjablonec.cz/cs/aktuality/danova-rubrika/denni-limit-platby-v-hotovosti-je-270-000-korun.html

Lenka Řezníčková
Online podnikatelka, investorka, vášnivá propagátorka kryptoměn a zakladatelka projektů Cesta ke snu a Ženy v kryptoměnách.

Je autorkou e-booků "Bitcoinová evoluce" a komplexního průvodce světem digitálních měn: "Pokrok nezastavíš - tak na něm vydělávej!".

Inspiruje lidi jak žít svobodně a nezávisle, jak zvýšit svou finanční inteligenci a plnit si své sny díky digitálním technologiím nové doby. Ráda cestuje po světě, tančí salsu a využívá sdílenou ekonomiku.
Komentáře