Jak BLOCKCHAIN mění svět a přináší technologickou revoluci

Blockchain – revoluční technologie, která mění naši budoucnost, tak jako před lety změnil svět internet. Technologie, která stojí na pozadí Bitcoinu, Etherea a celé řady dalších kryptoměn. Tato databáze transakcí sdílená všemi jejími uživateli mění od základů způsob, jakým používáme online služby.

Přestože se o blockchainu nejvíce hovoří v souvislosti s kryptoměnami, my se dnes podíváme na jeho praktické využití i v dalších oblastech našeho života.

Budoucnost je v decentralizaci

Současný finanční systém je centralizovaný. Klasické peníze, které označujeme také jako „fiat měnu“ (zákonnou, nařízenou), tisknou centrální banky. Každou emisí nových peněz dochází k poklesu hodnoty peněz – inflaci. Peníze, které máte uloženy na svém bankovním účtu, nepatří vám, ale bance.

Unikátností kryptoměn je právě decentralizace – nemají žádnou centrální autoritu, žádnou centrální banku a tyto měny nelze kontrolovat vládou či jinými institucemi. Decentralizace představuje nezávislost a jejím základem je právě blockchainová technologie.

Také v oblasti hardwaru se exponenciálně zvyšují nároky na rychlost, bezpečnost a zároveň cenovou dostupnost. Internet věcí (Internet of Things, IoT) je aktuálně jedním z nejrychleji rostoucích odvětví a v příštích několika letech bude tento trend ještě významnější.

O Internetu věcí se v médiích nejčastěji mluví jako o vzájemně komunikujících automobilech, regulaci vytápění, inteligentních ledničkách, které dokáží objednat chybějící potraviny a spoustě dalších zařízení v tzv. chytré domácnosti (Smart Home). Ve skutečnosti je ale Internet věcí nyní nejvíce využívaný v oblasti průmyslu a byznysu.

Proto hlavně v souvislosti s kybernetickou bezpečností přichází decentralizovaná síť s obrovskou výhodou. Efektivita přenosu a neustálá funkčnost zajišťovaná tisíci zařízeními naráz má mnohem větší životaschopnost než jedno zařízení, na kterém závisí funkčnost všech ostatních.

Výhody a použití blockchainu

V první řadě se jedná o nástroj vlastnictví. Díky blockchainovým technologiím, jako jsou inteligentní smlouvy (smart kontrakty), privátní klíče nebo tokenizace aktiv poskytuje blockchain přístup a doložení vlastnictví například k nemovitostem. Uživatel tím získává výhradní práva na určitý majetek a žádná třetí strana nemůže stejné právo uplatnit.

Smart kontrakt je chytrá (inteligentní) smlouva ve formě digitálního protokolu, který má usnadnit, ověřit nebo vymáhat smlouvu umístěnou do blockchainu. Kontrakty vám pomohou transparentním a nekonfliktním procesem vyměnit peníze, majetek, akcie nebo zkrátka cokoliv cenného a to s tím, že se vyvarujete veškerých zásahů třetích stran (právník, notář).

Pomocí Smart kontraktů jsou např. tvořeny tokeny na Ethereu. V dnešní době fungují nejrůznější typy inteligentních smluv a blockchainová technologie jim dodává nutnou transparentnost a důvěryhodnost.

Dalším důležitým aspektem těchto novodobých technologií je přístupnost k datům uložených na blockchainu odkudkoliv na světě. V případě kryptoměn to znamená rychlejší mezinárodní a mezikontinentální transakce (v řádech minut, maximálně hodin). Pokud by byly tyto převody uskutečňovány prostřednictvím banky, trvalo by to cca 1-3 dny.

Blockchain si tedy můžete představit jako veřejně přístupnou knihu s neměnnou historií transakcí, do které může každý nahlédnout podle potřeby.

Transakce v této decentralizované síti jsou trvalé a nevratné. Co bylo jednou zapsáno, nelze změnit. Což dává uživatelům jistou ochranu před manipulací s informacemi.

Praktické využití blockchainu

 1. Nemovitosti

O nich už byla řeč výše v souvislosti s tokenizací aktiv. Blockchain dokáže velmi rychle ověřit vlastníky, zabezpečit pravost dokumentů, zrychlí transakce a odpadne zbytečné papírování.

 1. Zdravotnictví

V tomto sektoru se může jednat především o ochranu lékařských záznamů. Pomocí technologie blockchainu je možné bezpečně ukládat zdravotní záznamy pacientů a chránit je před hackerskými útoky nebo jiným zneužitím osobních údajů klientů. Ochrana citlivých dat týkajících se zdraví je velmi důležitá.

 1. Logistika

Využití smart kontraktů našlo využití i v logistice. Například společnost IBM vytvořila dodavatelský řetězec založený na blockchainech pro sledování potravinářských položek. K tomuto řetězci se již připojily společnosti jako Nestlé, Walmart nebo Unilever.

 1. Pojišťovnictví

Blockchain se zde využívá na ověřování dat v pojistných smlouvách i pojištěných osob. V případě pojistné události klient čeká na vyjádření pojišťovny a pomocí této technologie dochází k mnohem rychlejšímu postupu a plnění. Blockchain také ochrání pojišťovny před pojistnými podvody.

 1. Sdílené věci a jízdy

Díky technologii blockchainu odpadá z objednání přepravy třetí strana. Použití elektronických peněženek dovolí majitelům aut automaticky zaplatit za jízdu, parkování, mýta nebo nabití auta. Velký potenciál využití této technologie představuje také celý automobilový průmysl.

 1. Hlasování/volby

Při volbách na celém světě mnohokrát došlo k pochybám, zda všechno proběhlo v pořádku. Technologie blockchain by měla být využívaná při ověřování hlasů, což by zjistilo správný průběh hlasování.

 1. Stablecoiny

Stablecoiny = kryptoměny se stabilním kurzem, jsou navázány na reálné státní měny, obvykle USD, případně i EUR. Stablecoin je token vytvořený na blockchainu s cílem minimalizovat cenovou volatilitu v prostředí kryptoměn. Jejich hlavní výhoda a účel je tedy udržet neměnnou stabilní hodnotu a přiblížit kryptoměny běžným měnám. V dnešní době již existuje množství takových mincí, např. Tether (USDT), TrueUSD (TUSD), Statis Euro (EURS) aj.

Jak na kryptoměny

Blockchain se v dnešní době začíná pozvolna prosazovat i v dalších odvětvích našeho života, například ve sportu, počítačových hrách, virtuální realitě, v cestovním ruchu nebo zemědělství.

Je zřejmé, že celý potenciál blockchainu nebyl dosud odhalen, a že stále existuje mnoho příležitostí pro jeho masové přijetí. Avšak výhody, kterými tato technologie oplývá, jsou nepopiratelné a zcela zjevně jde o technologickou revoluci, která dříve či později ovlivní životy nás všech.

Lenka Řezníčková
Online podnikatelka, investorka, vášnivá propagátorka kryptoměn a zakladatelka projektů Cesta ke snu a Ženy v kryptoměnách.

Je autorkou e-booků "Bitcoinová evoluce" a komplexního průvodce světem digitálních měn: "Pokrok nezastavíš - tak na něm vydělávej!".

Inspiruje lidi jak žít svobodně a nezávisle, jak zvýšit svou finanční inteligenci a plnit si své sny díky digitálním technologiím nové doby. Ráda cestuje po světě, tančí salsu a využívá sdílenou ekonomiku.
Komentáře
 • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
  www.cestakesnu.cz
 • Stáhněte si e-book “Bitcoinová evoluce”

  ...a získejte základní informace o bitcoinu i jiných kryptoměnách, jejich využití do budoucnosti a další tipy z digitálního světa.

 • Nejnovější příspěvky
 • Potkáme se na Facebooku?