Investování v roce 2021: Krypto a jiné alternativy

Investování krypto 2021

Se svými penězi můžete vždy udělat jen 2 věci: buď je utratit ve spotřebě, nebo investovat, tedy zřeknout se okamžité spotřeby ve prospěch rozmnožení peněz v budoucnosti. Investování by nemělo být jednorázovou záležitostí, i když i to je dobrý počin, ale nemělo by zůstat jen u ní. Pro mě je investování způsobem života, celoživotní cestou i osobním rozvojem.

Pravdou je, že investice do ČEHOKOLIV s sebou přináší určitá rizika. Ale ta můžeme snížit…

 • Když si vytvoříme dlouhodobý investiční plán,
 • Když budeme diverzifikovat své portfolio (že není rozumné mít všechna vejce v jednom košíku, snad asi nemusím připomínat),
 • Když se budeme neustále vzdělávat a zlepšovat svou finanční inteligenci.

Možností investovat dnes existuje mnoho. Od penzijního spoření, přes akcie či zlato, až po alternativní investice, jako jsou kryptoměny nebo P2P půjčky. Každý typ investic má svá pro i proti a menší či větší míru rizika.

Jedním z největších důvodů, proč investovat (nejen v roce 21) je rostoucí inflace. Každý rok dochází ke znehodnocení peněz, které máme uloženy v hotovosti nebo na běžném účtu. Což znamená, že za stejné množství peněz si koupíme stále méně zboží či služeb. Vzhledem k tomu, že míra inflace je nyní cca 3 %, tak veškeré investice, které vám nabídnou úrok menší než 3 %, jsou ztrátové. Mezi ně můžeme s jistotou zařadit všechny spořicí účty, ale i některá stavební či penzijní spoření.

Investování do akcií

K výnosnějšímu způsobu zhodnocení prostředků můžeme zařadit například investování do akcií. Jejich výhody jsou snadnost nákupu a nízké vstupní investice. Investovat lze na mnoha burzách rozmístěných po celém světě. V dnešní době k tomu stačí mít internetové připojení a účet u brokera (makléře), přes který se akcie nakupují.

Akciový trh prochází finančními cykly (konjunktura / recese), proto je vhodné udržet si investiční horizont (držení akcie) alespoň 5-7 let a především zachovat klid při náhlém tržním propadu. Zkrátka zvolit výnosné akcie chce už jisté zkušenosti, znalosti akciového trhu, čas a trpělivost. Ale pokud jste ochotni podstoupit určitá rizika, v dlouhodobém horizontu můžete očekávat zajímavé zhodnocení.

Už jste slyšeli o ETF fondech?

ETF (Exchange-traded- funds) jsou podílové fondy, které se obchodují na burze a lze je považovat za jeden z nejlepších možných způsobů, do čeho investovat nejen v roce 21. Při investování do ETF neboli indexových fondů si nevybíráme jednotlivé společnosti, firmy a akcie, ale volíme celý sektor/index trhu. Např. sektor ropných společností, sektor zelené energie, ETF vody, ETF technologických firem (např. NASDAQ-100), ETF největších společností světa (např. S&P 500).

ETF si kupujeme skrze brokera (v ČR je oblíbené Degiro nebo Lynx). Mezi největší výhody ETF investování patří jednoduchost výběru investice (bez potřeby velké znalosti akciového trhu) a slušná dlouhodobá návratnost. Např. takový index amerických akcií S&P 500 (výběr akcií 500 amerických společností) má udávanou historickou návratnost okolo 7-10 %.

Výhody investování do indexu:

 • Obrovská diverzifikace
 • Nižší poplatky než u aktivně spravovaných fondů
 • Není třeba trávit hodně času studiem a analýzou firmy, jejíž akcie chcete koupit
 • Dlouhodobý stabilní růst s minimálním úsilím

Alternativní investice – P2P půjčky

P2P neboli půjčky peer-to-peer je nový způsob investování především pro drobné investory, kdy lidé půjčují jiným lidem. Tedy namísto toho, aby si žadatel půjčil v bance, tak si půjčí od jiného investora přes online platformu a následně mu splácí jistinu i s úrokem. Nejznámější online platforma pro P2P půjčky v Evropě je Mintos. Během posledních 3 let se zde výnosy pohybovaly mezi 8-18 %.

V roce 2020 však zažily slibně se rozvíjející P2P investice těžkou ránu, protože koronavirová krize ovlivnila schopnost dlužníků své dluhy splácet. Některé P2P společnosti to neustály a investoři dosud nedostali své peníze zpět. Osobně tedy považuji tento způsob investování v době krize za velmi rizikový.

Kryptoměny

A konečně dostáváme se k mým oblíbeným kryptoměnám. V roce 2020 se kryptoměny v čele s Bitcoinem staly středem zájmu nejen mnoha velkých (podnikových) investorů, ale i médií. Díky tomu se cena Bitcoinu v únoru 21 vyšplhala na své historické maximum – milion českých korun!

Řada expertů přehodnotila svůj postoj k těmto digitálním aktivům a přiklání se k názoru, že je dobré krypto zařadit do svého portfolia. A to nejen jako dlouhodobou investici s potenciálem růstu, ale i jako pojistku proti inflaci.

Jak vysoko se Bitcoin letos ještě dostane, nikdo neví, ale predikce analytiků a dlouhodobých investorů jsou, že se cena BTC v roce 2021 může vyšplhat i na 100 tisíc dolarů. Osobně si myslím, že vzhledem k obrovskému zájmu nejen veřejnosti, ale především institucionálních investorů je to reálné.

Kryptoměny se tak staly za posledních 10 let nejlépe se zhodnocujícím finančním aktivem. Předstihly dokonce i zlato, akcie či jiné fondy.

Přesto je zapotřebí upozornit na to, že investování do krypta může být velmi rizikové a volatilní. Občas dochází na trhu i k 30 – 80% propadům, což může být náročné především na psychiku. Důležité je proto zachovat klid a neprodávat v panice pod cenou.

Hlavní výhody kryptoměn:

 • Decentralizovaná technologie – nezávislost na finančních autoritách
 • Transparentnost
 • Možnost obchodovat 24/7
 • Rychlé transakce – velmi vhodné pro mezinárodní převody
 • Nízké poplatky
 • Transakce nemůže nikdo zakázat, přesto je celý systém veřejný
 • Plná kontrola nad vlastnictvím, finanční svoboda, diskrétnost
 • Velká likvidita
 • Jednoduché prostředí kryptoměnových platforem (i v českém jazyce)
 • Lze začít investovat s nízkým kapitálem (od stovek korun)
 • Globální peníze – v každém větším městě najdete hned několik bitcoinmatů
 • Široké využití plateb – online platby, e-shopy (Alza, Amazon, atd.), hotely, letenky, aj.
 • Alternativní finanční systém (v případě ekonomické krize)
 • Investiční příležitost – ceny kryptoměn v dlouhodobém horizontu stoupají

Nevýhody kryptoměn:

 • Velká volatilita (náročnější na psychiku)
 • Manipulovatelný trh (média, slavné osoby či influenceři ovlivňují svými výroky cenu)
 • Možné budoucí regulace

Více o tom, jak funguje Bitcoin a technologie blockchainu, na které jsou kryptoměny založeny, si můžete přečíst v tomto článku >>

Chcete vědět, jak začít investovat do krypta a neztratit se v moři informací, které najdete na internetu? Můžete využít mého elektronického průvodce, který vás krok za krokem provede světem kryptoměn – prakticky a jednoduše. Pamatujte, že výhody nového odvětví patří vždy těm, kdo se v něm zorientují nejrychleji. A nyní je nejlepší doba naskočit do vlaku.

„Bohatí lidé nešetří, ale chytře investují.“

Ve vyváženém portfoliu je místo na všechno – na Bitcoin, Ethereum, pár gramů zlata i indexový ETF fond. Existují i další investiční možnosti, o kterých jsem se v tomto článku nezmínila – např. nemovitosti, dluhopisy, podílové fondy, fyzické kovy, aj. Ale o tom zase někdy příště.

Co však nezapomenu zmínit, jsou 2 velmi podstatné oblasti, do kterých je investování z mého pohledu velmi důležité:

 1. Investice sama do sebe – do vlastního vzdělání a seberozvoje
 2. Investice do vlastního podnikání

Je na vás, jaký prostředek nakonec zvolíte jako cestu za tím vaším snem, hojností a finanční nezávislostí. Každý se nacházíme v jiné životní a finanční situaci a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Jak se říká, „více cest vede do Říma“. Co je však důležité, začít investovat co nejdříve, protože každý 1 rok neinvestování vás oddaluje od dosažení vašich finančních cílů a snů o několik dalších let.

„Nejlepší čas zasadit strom byl před 20 lety. Druhý nejlepší čas je teď.“ (čínské přísloví)

Lenka Řezníčková
Online podnikatelka, investorka, vášnivá propagátorka kryptoměn a zakladatelka projektů Cesta ke snu a Ženy v kryptoměnách.

Je autorkou e-booků "Bitcoinová evoluce" a komplexního průvodce světem digitálních měn: "Pokrok nezastavíš - tak na něm vydělávej!".

Inspiruje lidi jak žít svobodně a nezávisle, jak zvýšit svou finanční inteligenci a plnit si své sny díky digitálním technologiím nové doby. Ráda cestuje po světě, tančí salsu a využívá sdílenou ekonomiku.
Komentáře
 • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
  www.cestakesnu.cz
 • Stáhněte si e-book “Bitcoinová evoluce”

  ...a získejte základní informace o bitcoinu i jiných kryptoměnách, jejich využití do budoucnosti a další tipy z digitálního světa.

 • Nejnovější příspěvky
 • Potkáme se na Facebooku?