Co je to vlastně finanční svoboda a jak jí dosáhnout?

Finanční svoboda

Víte, jaký je rozdíl mezi člověkem, který vydělává 20 tisíc a 200 tisíc Kč měsíčně a ani jeden z nich nemá povědomí o finanční gramotnosti? Povím vám to – žádný. Oba dva budou před výplatou v mínusu. Jeden bude v mínusu 5000 Kč a druhý 50 000 Kč.

Finanční svobodaPeníze – celý život se točí kolem nich. Mít dostatek peněz je celoživotní proces. Znáte to jistě sami – čím více vyděláváte, tím více utrácíte. Člověk si velmi rychle zvykne na vyšší příjem. Platí pravidlo, že jaký vztah máte k malým penězům a jak s nimi zacházíte, tak budete zacházet i s těmi velkými. Opravdu ale potřebujete mít velký dům na hypotéku, zaparkovanou Teslu na leasing před ním a vždy poslední model iPhonu?

Skutečně bohatí lidé své peníze neutrácejí, ale investují. Tím se odlišují od lidí, kteří nikdy nezbohatnou. Myslíte si, že člověk, který jezdí v drahém autě a bydlí v luxusním domě, je bohatý? Na první pohled možná ano, ale ve skutečnosti záleží na tom, jestli je bohatý v pravém slova smyslu nebo jenom jako bohatý vypadá. A to závisí na jeho cash flow – finančním toku (což je rozdíl mezi příjmy a výdaji).

Většině lidí jejich vydělané peníze vysají výdaje (nájem, hypotéka, leasingy, jídlo, energie, atd.). Tyto výdaje se řadí mezi pasiva. Aktiva jsou pak např. peníze na spořicím účtu, nemovitosti, investice nebo podnikání. Bohatí lidé nakupují aktiva a tím zvyšují své cash flow.

Bez poznání základních principů finanční gramotnosti nikdy nezískáte dostatečnou finanční svobodu. Co je tedy vlastně ta finanční svoboda?

Finanční svoboda je vyjádřením kvalitního životního stylu, aniž byste museli pracovat nebo se spoléhali na někoho jiného v oblasti financí.

Základem finanční svobody je znát své příjmy a výdaje. Mít je evidované. Víte, kdo má o svých financích největší přehled? Současní důchodci. Tato starší generace vyrůstala v době, kdy slýchali od svých rodičů a prarodičů, že je třeba stále spořit na těžké časy, kdyby se něco stalo, na důchod, dokonce i na svůj pohřeb. Kreditky ani úvěry tehdy nebyly.

Jenže v dnešní konzumní společnosti už spoření není moderní, spíše naopak. Banky nás přesvědčují, že je nejlepší se zadlužit, vzít si několik úvěrů a hypoték, protože ony z našich peněz žijí. A lidé pak musí pracovat jako šílení, aby zaplatili všechny své účty. Tím se však uvězní do pasti – nekonečného kolotoče „krysího závodu“, ze kterého není úniku.

Pravda je taková, že samotným spořením si finanční svobodu zajistíme jen velmi těžko. Kdyby to tak bylo, všichni důchodci by byli „finančně svobodní“ – nemusejí udělat nic a peníze jim samy přijdou (zjednodušeně řečeno). Je však toto skutečná finanční svoboda? Opravdu žijí kvalitní a plnohodnotný život, jaký si vždy přáli? Asi ne tak docela…

Skutečné bohatství neurčuje drahé auto, oblek od Armaniho nebo dům na pláži, ale vaše měsíční cash flow, tedy peníze, které vám zůstanou na konci měsíce po odečtení výdajů.

Pro dosažení finanční svobody jsou dále zapotřebí tyto 4 aspekty:

 • Zajistit si pravidelný příjem (ze začátku to může být vaše výplata z práce) a přemýšlet, jak ho budete časem zvyšovat zde pracujeme pro peníze
 • Mít správně zvolenou strategii a systém (abyste se nestali otrokem vlastního byznysu a vše nestálo jen na vás, je zapotřebí věci automatizovat)
 • Vhodně investovat (akcie, zlato, kryptoměny…)
 • Vytvářet si pasivní příjmy – zde peníze pracují pro nás. Patří sem úroky, dividendy, kapitálové výnosy, podíly ve firmách, peníze z pronájmu nemovitosti, aj.

Takže abyste byli finančně svobodní, musíte se naučit vydělat peníze, aniž byste museli pracovat. Tedy postupně přeměňovat aktivní příjem („pracuji pro peníze“) na pasivní („peníze pracují pro mě“).

Bohatým a finančně nezávislým se nestanete ze dne na den. Ale dělat na tom můžete začít již dnes. Třeba tím, že kdykoli dostanete nějaké peníze, hned je všechny neutratíte. Myslete vždy na budoucnost a odkládejte si část prostředků stranou, aby vám později přinášely další peníze. Money makes money. Peníze tvoří další peníze.

Chápu, že si chcete užívat peněz teď hned. Ale pamatujte si, že to, co ušetříte nyní, můžete použít na investování a v budoucnosti si díky tomu užívat o mnoho více.

Pokud vás toto téma více zajímá, další praktické tipy a rady pro investování a tvorbu pasivního příjmu najdete v e-booku „Pokrok nezastavíš – tak na něm vydělávej“. Zvláště 8. kapitola této e-knihy se detailně věnuje principům finanční gramotnosti a bezpečnému investování – ať už ve formě klasických peněz nebo digitálních měn.

Když se naučíte zhodnocovat své peníze a je jedno, jestli nyní vyděláváte 15 tisíc nebo 50 tisíc Kč, budete na cestě k finančnímu úspěchu o velký kus dále, než většina lidí okolo. Člověk dnes nemusí být milionář, aby si koupil akcii, zlatou cihličku nebo „kousek“ bitcoinu.

Finanční svoboda a kryptoměny

Využít můžete rovněž sdílenou ekonomiku, ve které se sdílí leccos – auta, domy, nápady. Díky společnému investování komunitních investorů se dá i s malými vklady vytvořit silná investiční páka se zajímavým zhodnocením. Sama se podobných projektů účastním.

Každopádně, čím dříve začnete pracovat s tím, co máte, tím bohatší život můžete žít a plnit si své sny. 🌴🌴🌴

Lenka Řezníčková
Online podnikatelka, investorka, vášnivá propagátorka kryptoměn a zakladatelka projektů Cesta ke snu a Ženy v kryptoměnách.

Je autorkou e-booků "Bitcoinová evoluce" a komplexního průvodce světem digitálních měn: "Pokrok nezastavíš - tak na něm vydělávej!".

Inspiruje lidi jak žít svobodně a nezávisle, jak zvýšit svou finanční inteligenci a plnit si své sny díky digitálním technologiím nové doby. Ráda cestuje po světě, tančí salsu a využívá sdílenou ekonomiku.
Komentáře
 • E-BOOK ZDARMA PRO VÁS:
  www.cestakesnu.cz
 • Stáhněte si e-book “Bitcoinová evoluce”

  ...a získejte základní informace o bitcoinu i jiných kryptoměnách, jejich využití do budoucnosti a další tipy z digitálního světa.

 • Nejnovější příspěvky
 • Potkáme se na Facebooku?