Vaše časté dotazy (FAQ)

Lidé mají čím dál větší zájem používat kryptoměny v běžném životě. Stále však je spousta otázek, nejasností a obav, které se týkají této oblasti. Strach z nového a málo známého odvětví může být důvodem, proč ještě žádné bitcoiny nebo jiné digitální peníze nevlastníte ani vy, proč pravidelně neinvestujete a netvoříte si svůj pasivní příjem. Proto jsem vytvořila tento seznam nejčastějších dotazů, na které se mě nejvíce ptáte...

Jak nejlépe zabezpečit svá digitální aktiva?

Za zabezpečení svých digitálních aktiv jste zodpovědni vy sami, proto byste se měli o něj co nejlépe postarat. Doporučuji především chránit své účty silnými přístupovými hesly, používat 2FA (dvoufázové zabezpečení) a ukládat kryptoměnové jednotky v bezpečných úložištích a v několika peněženkách – jak hardwarových, tak softwarových.

Nenechávejte své kryptoměny na burze. Tím, že necháváte své prostředky na účtu „prostředníka“ – burzy nebo směnárny, nemáte je pod kontrolou a můžete o ně přijít. Vždy platí: Pokud nevlastníte privátní klíče, nevlastníte ani kryptoměnu.

Zálohujte citlivé informace. Pokud ztratíte přístup ke svému počítači a neuděláte si zálohu svých privátních klíčů, seeds a hesel, nebudete mít přístup ke svým mincím. Stejně tak u 2FA zabezpečení – pokud ztratíte svůj telefon, nepřihlásíte se ke svému účtu na burze. Doporučuji tedy zálohovat klíče i u 2FA autentizace.

Jaký je rozdíl mezi coinem a tokenem?

Kryptoměna je souhrnné označení pro tokeny i coiny.

COIN = je kryptoměna, která běží na vlastní blockchainové síti. Každá kryptoměna, která má vlastní blockchain, patří mezi coiny (např. BTC, LTC, XMR, aj.). Mezi coiny patří i kryptoměny s vlastní sítí, které vznikly odštěpením od původní sítě (např. BTC Cash, aj.). Coiny se zpravidla těží, ale mohou existovat i výjimky (např. Ripple).

TOKEN = tokeny nemají vlastní síť a obvykle leží na blockchainu jiné kryptoměny. Fungují díky "smart kontraktům" na jiné platformě. Pro tyto účely byla vytvořena např. platforma Ethereum. Pro tokeny je typické, že slouží jako platidlo v určité aplikaci, ke které neoddělitelně patří.

Musím zisk z prodeje kryptoměn danit?

Ať už bitcoiny nebo jinou kryptoměnu získáte jakkoliv, tak ve chvíli, kdy je budete směňovat za klasické peníze, je potřeba tento zisk zdanit. Příjmy z prodeje bitcoinů české zákony označují jako jakýkoliv jiný příjem z prodeje, přičemž ten je vždy nutný zdanit, pokud přesáhne částku 30 tisíc korun během zdaňovacího období.

Když na burze nakoupíte nějakou kryptoměnu, nebo zde budete různé měny směňovat za jiné podle výhodnosti kurzu, veškerý zisk z těchto transakcí podléhá dani z příjmu - ale až v okamžiku, kdy vám je burza připíše na váš účet.

Svá digitální aktiva uložená ve vaší peněžence jako dlouhodobá investice, danit nemusíte.

Co je to halving?

Situace, kdy dochází k půlení odměny pro těžaře při objevení (vytěžení) nového bloku. Příznačné pro kryptoměny založené na důkazu prací (Bitcoin, Litecoin apod.). U Bitcoinu k půlení odměny dochází každých 210 000 bloků (cca jednou za 4 roky). Tím dochází k situaci, kdy kryptoměna je čím dál více vzácnější, jelikož jí tolik nepřibývá.

Jak minimalizovat rizika?

Předně je třeba zdůraznit, že rizika spojená s investováním nesete jen a pouze vy sami. Nikdo vás do investice nenutí, a pokud nemáte pod kontrolou své emoce a děsíte se ztráty, tak investici raději odložte.

 Pro začátek si vyčleňte k investování menší částku, o kterou se nemusíte bát.

 Nastudujte si co nejvíce informací ohledně kryptoměn a neustále se vzdělávejte.

 Diverzifikujte své portfolio i peněženky (není dobré se spoléhat na jedinou technologii).

 Z kryptoměn volte ty starší a větší, jako je např. bitcoin, litecoin, ethereum, atp.

 Citlivé informace nikdy neukládejte v online prostředí.

 Dejte pozor, komu a co posíláte - uvědomte si, že transakce nejdou vrátit.

 Zvolte si bezpečnou peněženku (ideálně offline), zabezpečte svá hesla a klíče, pravidelně zálohujte svá data, chraňte data proti virům

 Důsledně dodržujte bezpečnostní zásady a neinvestujte do pochybných projektů

 Nespěchejte v rozhodování, používejte zdravý rozum a chladnou hlavu, zkuste nepodléhat emocím.

Co je to FOMO efekt?

FOMO (Fear Of Missing Out) – strach, že vám unikne nějaká příležitost, pocit, že vám ujede vlak. Velmi časté chování v kryptosvětě.

Tento strach však vyvolá následné nepromyšlené nebo panické prodeje nebo nákupy. Později zjistíte, že jste například nakoupili, když byla cena hodně vysoko jen proto, že vám to někdo doporučil. Nebo proto, že o tom coinu právě všichni mluví.

Nedělejte to, co dělají „všichni“, ignorujte tyto hlasy a udělejte si vždy vlastní průzkum. Vaše investiční strategie by měla být založena na logice, ne na emocích...

Mohu koupit jen část bitcoinu?

Samozřejmě. Můžete koupit bitcoin např. za 100 Kč, za 1500 Kč, atd. Bitcoin je dělitelný. Tak jako 1 €uro dělíme na 100 centů, 1 Bitcoin se dělí na 100.000.000 Satoshi (sto milionů). Pokud jste tedy slyšeli, že má něco hodnotu 1000 Satoshi, znamená to, že to má hodnotu 0,00001 BTC.

Občas se používají i mBTC (0.001 BTC = 100.000 Satoshi) a bity neboli µBTC (0.000001 BTC = 100 Satoshi).

Musím denně sledovat grafy?

Určitě ne. V první řadě si zvolte strategii, která vám vyhovuje. Strategie krátkodobého investování samozřejmě přináší každodenní monitoring dat a nálady na trhu, avšak zabývají se jí spíše profesionální obchodníci.

Strategie dlouhodobého investování (HODL) je pro začátečníky mnohem jednodušší a nevyžaduje příliš pokročilých znalostí. Je to vlastně velmi jednoduché: stačí výhodně nakoupit a bezpečně držet. Začněte s menšími částkami, učte se a nabírejte postupně zkušenosti s obchodováním na burze. Udělat první úspěšný prodej a vydělat tak první peníze je skvělý pocit. 🙂

A hlavně - z dlouhodobého hlediska má technologie blockchainu, na kterém jsou kryptoměny založeny, velkou budoucnost.

Co jsou to tokeny ERC-20?

Tokeny ERC-20 jsou kryptoaktiva navržená pro platformu Ethereum a používaná výhradně na ní. Mohou být sdíleny, směňovány za jiné tokeny nebo převáděny do kryptopeněženky. Jsou vytvořeny na základě tzv. Smart contractů (inteligentních smluv).

Co znamená Smart contract?

Smart contract je chytrá (inteligentní) smlouva ve formě digitálního protokolu, který má usnadnit, ověřit nebo vymáhat smlouvu umístěnou do blockchainu. Kontrakty vám pomohou transparentním a nekonfliktním procesem vyměnit peníze, majetek, akcie nebo zkrátka cokoliv cenného, a to s tím, že se vyvarujete veškerých zásahů třetích stran (právník, notář). Pomocí Smart contractů jsou např. tvořeny tokeny na Ethereu.

Jak překonat strach z neznámého?

Vzdělávejte se. Neustálé vzdělávání je základ všeho. Kdo má správné informace, ten má náskok před ostatními. Studujte odborné knihy, sledujte videa. Jen tak dokážete překonat počáteční nedůvěru z nového odvětví, které se velmi dynamicky rozvíjí.

Na druhou stranu nemusíte o technologii blockchainu znát úplně všechno. Pro začátek stačí základní informace o založení peněženky, jak nakoupit bitcoin, jak jej bezpečně uchovávat, jaký je rozdíl mezi veřejným a privátním klíčem, jak se vyznat na burzách, atd. Mimochodem toto všechno se dozvíte i v mém e-booku "Pokrok nezastavíš - tak na něm vydělávej!"

Dalším způsobem, jak překonat strach, je začít investovat s malými částkami - např. 100, 200, 500, 1000 Kč měsíčně. Vždy investujte pouze volné prostředky, ne peníze na nájem, jídlo, apod. Postupně se naučíte, jak kryptotrh funguje a budete se na něm orientovat rychleji.

Potencionální investoři každým dnem přichází o mnoho zajímavých příležitostí jen kvůli svému strachu udělat první krok a jít do akce. Kvalifikovaní a disciplinovaní lidé se mohou v budoucnu potkat s vysokými zisky. Důležité je hlavně začít. Čím dříve, tím lépe.

Strach udělat chybu je velmi omezující. Jenže plavat se naučíte jen ve vodě, takže odhoďte své strachy a jděte do akce. Akce má za následek zkušenosti a zkušenosti vedou k lepšímu a jistějšímu rozhodování. Všechno je to nakonec o učení se z vlastních chyb, které uděláte. Ale jen tak z vás jednou bude dobrý plavec, který překoná i velké vlny...

Proč sledovat Market cap (tržní kapitalizaci)?

Market cap (neboli tržní kapitalizace) je součin všech coinů v oběhu a hodnoty toho coinu. Je to možná důležitější údaj než samotná hodnota kryptoměny. Měli bychom sledovat, kolik coinů je v oběhu, abychom měli reálné srovnání.

Např. jeden bitcoin má hodnotu 10.000$ a v oběhu je 18.000.000 bitcoinů, tržní kapitalizace tedy bude 180.000.000.000$ ( Hodnota × Počet coinů = Tržní kapitalizace). Tzn., kdybychom měli 10× více bitcoinů v oběhu, je jasné, že jeden bitcoin bude mít 10× menší hodnotu.

Co znamená ICO?

ICO = Initial Coin Offering, což se dá volně přeložit jako prvotní veřejná nabídka kryptoměnových tokenů. Jedná se o způsob získávání kapitálu v rané formě projektu (pro vývoj dané kryptoměny nebo platformy). Prostřednictvím ICO lze koupit kryptoměnu či token, který ještě není veřejně obchodován, zpravidla za nižší cenu, než je následně veřejně obchodován.

Při výběru projektů v rané fázi je nutná značná obezřetnost. Než do nějakého ICO investujete, nastudujte si o něm co nejvíce informací (jaký projekt za tím stojí, zdali je reálný a má šanci uspět, informace o zakladatelích, atd.)

K čemu nám slouží whitepaper?

Jedná se o dokument, ve kterém je popsána základní charakteristika projektu (tokenu, kryptoměny, ICO), vize, design, princip fungování, jaké problémy tímto projektem řeší, informace o zakladatelích a členech, plán úkolů (roadmapa). Doporučuji tento dokument nastudovat dříve, než se rozhodneme investovat do nějakého projektu (ICO, tokenu, atd.).

Jaký je rozdíl mezi centralizovanou a decentralizovanou burzou?

U centralizované burzy se zpravidla vzdáváme kontroly nad svými financemi a vkládáme důvěru do rukou třetích stran. Umožňují nám však jednodušší obchodování a používání pokročilých příkazů pro obchodování (např. stop-loss), proto se dosud nejvíce obchodů odehrává na centralizovaných burzách (např. Binance, Coinbase, aj.)

Burza DEX (DEcentralized EXchange) je zvláštní druh burzy, který má oproti centralizovaným burzám tu výhodu, že běží samostatně, nezávisle na jejím zakladateli či správci. Nikdo (žádný státní orgán, majitelé, investoři atd.) ji nemůže zavřít, ovlivňovat, ani jinak regulovat či hrát nekalou hru na pozadí. Měl by to tedy být teoreticky daleko bezpečnější způsob. Zatím jde ovšem stále o velice mladou technologii a výkonnostně na klasické burzy nemá...

Jak se mohu zapojit do spolupráce s tímto projektem?

Pokud s vámi kryptoměny rezonují a rádi byste povědomí o nich šířili dále, můžete se zapojit do partnerského provizního systému, který nabízím. Máte-li i vy své webové stránky, blog nebo databázi kvalitních kontaktů, využijte nabídku stát se mým affiliate partnerem pro prodej e-booku "Pokrok nezastavíš - tak na něm vydělávej".

Jako partner provizního programu máte 30 % zisk z každého zákazníka, který si e-book zakoupil a přišel díky vám. Čím více přivedete návštěvníků z odkazu přes vaše stránky, tím je větší šance na provize z klientů, kteří si e-book nakonec koupí. Vy pak můžete jen sledovat, jak se vaši návštěvníci stávají platícími klienty a jak vám v provizním systému naskakují odměny.

Všechny informace naleznete na stránce: https://cestakesnu.cz/affiliate/