Novodobá ekonomika: VR světy a pozemky ve virtuální realitě

Existuje trh, který i v čase ekonomické krize zažívá obrovský boom - trh s virtuálními pozemky a virtuální realita (VR) obecně. Vzniká tak nové odvětví, které může v budoucnu změnit fungování mnoha věcí. A to nejen v oblasti herního průmyslu, ale i v byznysu, vzdělávání, komunikaci, setkávání lidí... Novodobé technologie v čele s kryptoměnami v dnešní době internetu exponenciálně rostou. A přesně tento růst zažívají i virtuální nemovitosti v různých VR světech.

Jistě vás napadne otázka, jakou můžou mít virtuální pozemky hodnotu a ještě navíc ve virtuální realitě? Analýzy ukazují, že trh s virtuální realitou měl v roce 2018 velikost 7,9 miliard USD a roku 2024 jeho růst dosáhne celkově 44,7 miliard USD. Což je téměř 600% nárůst ekonomiky v této oblasti. 

Nakoupit virtuální pozemek v současné době je podobné jako koupit pozemek na Manhattanu v roce 1750.

Byznys ve virtuální realitě se stává realitou také díky technologii blockchain a kryptoměnám. Kryptoměny ukázaly, že díky blockchainu je možné vytvořit zcela samostatnou a novou ekonomiku, která funguje úplně mimo klasický finanční systém - můžeme nyní něco digitálně vlastnit bez potřeby prostředníka. Svůj pozemek si pak uložíte na hardwarovou peněženku ke svým Bitcoinům a máte jistotu, že vám ho nikdo nemůže vzít nebo jakkoliv odcizit.

Pro tento účel se zpravidla využívají tzv. NFT tokeny (non-fungible tokens), které v blockchainu reprezentují unikátní vlastnictví určitého souboru dat, které nelze smazat nebo zfalšovat. Fenomén NFT tokenů přitahuje nejen fanoušky krypta, ale i alternativní umělce, influencery nebo aukční síně.

NFT je pro lidstvo mostem pro přechod do digitálního světa. "Tokenizace" může mít různou podobu - umělecké dílo, obraz, písnička, GIF, herní předmět, tweet nebo virtuální nemovitost. NFT můžete koupit nebo prodat pomocí kryptoměn. Je to takový "certifikát" digitálního vlastnictví zapsaný v blockchainu a každý token je unikátní a jedinečný.

Představte si, že existují lidé, kteří jsou schopni koupit digitální umělecké dílo (obrázek v jpg souboru!) za 70 mil. dolarů, tweet o 5 slovech za 3 miliony nebo virtuální pozemek za 80 tisíc USD. Proč lidem v dnešní době dává smysl investovat do něčeho virtuálního? Je to vize naší blízké budoucnosti?

Potenciál, který NFT dává pro lidstvo v přechodu z fyzického světa do digitálního (a virtuálního) je neuvěřitelný.

Virtuální svět má i psychologický přesah. Nabízí lidem možnost vynahradit si interakce, které dnes mnohým chybí. A současná pandemie tomu jen dopomáhá. Lidé se často cítí sami a trpí depresemi, přitom přirozená lidská potřeba je být součástí nějakého "kmene" nebo komunity. Ve VR světě se znovu tvoří společenství a lidé cítí pospolitost, přičemž mozek to vnímá jako skutečnou realitu.

Časopis Forbes nedávno publikoval článek o tom, že Češi vládnou virtuální realitě. V tuzemském prostředí vznikla už řada úspěšných startupů, jejichž ambice míří daleko za hranice regionu, ať jde o různé VR hry, prodej zboží i nemovitostí, cvičení pilotů nebo vzdělávání ve firmách. Virtuální realita nemá žádné hranice. Virtuální svět může být milionkrát větší než svět skutečný a možnosti v něm jsou omezené jen naší představivostí...

Proč vlastnit pozemek ve virtuální realitě a jak na to?

Pojďme se společně podívat do virtuálního světa, kde máte absolutní ekonomickou svobodu a můžete volně investovat do nemovitostí a pozemků, které se vám líbí, podle svých finančních možností.

Představte si například, že existuje ještě jeden svět, který je přesnou kopií naší planety, akorát ve virtuálním prostoru. Snili jste někdy o tom, že budete mít svůj vlastní zámek, gotický hrad, hotel nebo třeba sportovní stadion? A co takhle mrakodrap v Dubaji, pláž v Karibiku, Eiffelovu věž nebo Taj Mahal? Ve VR světě je možné vše.

Hodnota virtuálních pozemků exponenciálně roste a za několik let může mít velkou hodnotu. Zároveň je třeba zdůraznit, že jde o alternativní, spíše dlouhodobou a velmi rizikovou investici. Proto pokud se rozhodnete do VR investovat, vždy investujte jen tolik peněz, o kolik si můžete dovolit přijít.

Před každou investicí si udělejte nejprve vlastní analýzu, zjistěte si o daném projektu co nejvíce informací, kdo za ním stojí, jaké jsou vize zakladatelů, prostudujte whitepaper atd. Prostě nastudujte si podobné informace, jako když se chystáte investovat do kryptoměn.

Platforem na investování do VR pozemků je už na světě několik a další vznikají. Mně zaujaly tyto 2 projekty, ve kterých jsem v současné době aktivní a vlastním i nějaké pozemky. Pokud vás to oslovuje, můžete se inspirovat a zapojit i vy...

EARTH 2

Earth 2 je futuristický koncept paralelní planety Země. Vývojáři vytvořili přesnou kopii naší planety ve virtuální realitě s reálnou geolokací všech míst na Zemi, ať už jde o polohu měst, hor, moří... a v nejdetailnějším rozlišení najdete i konkrétní nemovitost nebo pozemek.

Celá planeta je rozdělena na 5,1 trilionů unikátních dílků (tiles) 10 x 10 m a vy můžete tyto dílky nakupovat, prodávat, vlastnit a v blízké budoucnosti i znovu úplně přetvořit podle vlastních představ.

Tato platforma vznikla teprve na konci roku 2020 a získala už milióny uživatelů z celého světa. Nyní se nachází ve fázi 1, kdy umožňuje lidem vyhledávat, nakupovat nebo dražit jakoukoliv část virtuální Země po celém světě.

Dlouhodobou vizí projektu je udělat tuto platformu více interaktivní, zvýšit možnosti, jak můžete své pozemky využít (např. pro těžbu nerostných surovin, atp.), budovat nové virtuální struktury a města (např. Zigurat city - současné hlavní město virtuálního světa) a být součástí rostoucí komunity.

Jak se do Earth 2 zapojit?

 1. Registrujte se na stránce https://earth2.io/
 2. Zvolte si ve vašem profilu přezdívku a vlajku, pod kterou budete vystupovat
 3. V odkazu BUY LAND si vyberte pozemek, který chcete vlastnit kdekoliv na světě 
 4. Při nákupu pozemku můžete zadat můj referral kód - WH6TB9YDTZ a tím získat 5% slevu na váš první nákup 
 5. Platbu můžete provést buď platební kartou nebo kredity, které se vám načítají. V budoucnu se uvažuje i o možnosti plateb v kryptoměnách, ale zatím to možné není.

DECENTRALAND

Decentraland je virtuální svět vytvořený na blockchainu Etherea. Je plně decentralizovaný, tedy nevlastní jej žádná autorita, ale všichni uživatelé dohromady. Vlastnictví pozemků je zajištěno skrze NFT tokeny zápisem do sdílené databáze. Vnitřní ekonomika je napojena na reálný svět díky kryptoměně MANA, která v Decentralandu slouží jako platidlo. 

Na pozemku v Decentralandu můžete stavět budovy nebo reklamní billboardy, pořádat konference nebo hudební koncerty. Během corona pandemie se přesunulo mnoho událostí z reálného prostředí právě sem, což urychlilo této VR platformě její růst a oblibu po celém světě.

V současné době probíhá v Decentralandu obchodování s parcelami (LAND) v Genesis city, kde se ceny pozemků pohybují od několika tisíc až po miliony MANA. Parcela funguje jako ERC 721 token a můžete si ji uložit na svoji HW peněženku. Na nákup parcel nebo nemovitostí si dokonce můžete vzít decentralizovanou kryptohypotéku, abyste zvýšili svoji nákupní sílu.

Kudy do Decentralandu?

 1. Aplikaci naleznete na webu: https://decentraland.org/
 2. Registrujte se buď pomocí vašeho účtu MetaMask v prohlížeči (krypto peněženka) nebo přes váš e-mail (Fortmatic)
 3. Vyberte si svého avatara a jméno
 4. Dostanete se přímo do hry - do srdce Genesis city, kde se můžete seznámit s prostředím
 5. Na burze Binance nakupte kryptoměnu MANA (za BTC nebo ETH, lze i platební kartou)
 6. Pro nákup pozemků navštivte marketplace zde: https://market.decentraland.org/

POZNÁMKA: Toto není investiční doporučení a jakákoliv investice do VR je pouze na vaši vlastní zodpovědnost. Po zvážení všech faktů jsem se rozhodla být součástí virtuálního světa a také počítám s tím, že je to investice jako každá jiná a uvědomuji si, že lze velmi snadno přijít o celou investovanou částku. Když však vidím, jaký je ve virtuálních pozemcích potenciál, chci být i přes všechna rizika součástí tohoto zajímavého experimentu. 

Lenka Řezníčková, květen 2021