Co je to vlastně ten BITCOIN? Jak a kde ho koupit a jednoduše prodat? Pokud ještě neznáte odpovědi na tyto otázky, jste tu správně. Ale abyste pochopili bitcoin a další kryptoměny, je potřeba porozumět tomu, co jsou peníze, jak fungují a jaké jsou jejich současné problémy.
Klasické peníze, které označujeme jako fiat měnu (zákonnou, nařízenou) tisknou a dozorují centrální banky. Ty mají výsadní právo emise hotovostních peněz, určují měnovou politiku, regulaci a dohled nad ostatními bankami. Tyto peníze řídí centrální systém. Každou emisí nových peněz do oběhu dochází k poklesu jejich hodnoty – inflaci.
V posledních několika desítkách let se tento systém vymyká kontrole. V roce 1971 byla zrušena fixace dolaru ke zlatému standardu, jinými slovy, v oběhu začalo být (a je) více bankovek než množství zlata, které stát vlastní. Dříve stát vydával do oběhu jen takové množství peněz, které odpovídalo jeho „zlatému pokladu“. V dnešní době to již v západních zemích dávno neplatí, už dlouho žijeme na dluh.
Mají tedy vytištěné bankovky vůbec nějakou hodnotu, když jsou státy zadlužené a stále se tisknou nové a nové bankovky? Ve skutečnosti je celý tento finanční systém založený pouze na důvěře a na tom, že občané tomuto systému zatím věří. Tato důvěra však může jednoho dne zmizet, například ve chvíli, kdy se lidé nedostanou ke svým úsporám na bankovním účtu (vzpomeňme na Řecko před 10 lety), protože banka bude mít nějaký problém. Což se může stát třeba v důsledku ekonomické recese…
V současném světě existuje fyzicky už jen 8 % klasických peněz – bankovek a mincí. Přes 90 % všech finančních transakcí se uskutečňuje pouze elektronicky, digitálně. Pokud tedy máte strach z kryptoměn, že jsou pouze digitální, tak jej mít nemusíte – už dávno v tomto systému fungujeme. 😉
První oficiální digitální měna – BITCOIN vznikla rok po finanční krizi v roce 2008. „Vymyslel“ ji jeden geniální programátor pod přezdívkou Satoshi Nakamoto. Nikdo dosud nezná jeho pravou identitu a není vlastně ani úplně jisté, jestli to byl jeden člověk nebo skupina lidí.
Bitcoin (BTC) je popisován jako digitální nebo virtuální měna. Přesnější by však bylo spíše označení bitcoinová síť, případně protokol. Jedná se o síť počítačů, které mezi sebou navzájem komunikují v režimu „rovný s rovným“ (tzv. peer-to-peer síť). Kryptoměny jsou tedy digitální peníze, tvoří se elektronicky a velkou roli zde hraje kryptografie neboli šifrování – odtud pochází název kryptoměny.
Hlavní unikátností bitcoinu a dalších kryptoměn je DECENTRALIZACE – to znamená, že se nepřipojuje k žádnému centrálnímu serveru, žádné centrální bance a je navržen tak, aby nikdo, ani autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, jej nemohl ovlivňovat, padělat, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci.
Kryptoměny jsou založeny na tzv. TRUSTLESS systému – nemusíte věřit žádné konkrétní osobě či autoritě, protože nad kryptoměnou nemá nikdo výhradní kontrolu a její hodnota je dána volným trhem a uznávaná po celém světě. Místo států a centrálních bank je zaštiťuje MATEMATIKA a matematické zákony jsou neměnné.
Bitcoinovou síť musí někdo udržovat v chodu a především potvrzovat transakce, které v ní probíhají. Této činnosti se věnují těžaři, jejichž nezbytnou výbavou je speciální software a především ultra výkonný specifický hardware. Bitcoiny tedy vznikají „těžením“ (= termín pro proces ověřování transakcí v síti), což znamená, že je nikdo „netiskne“ jako fiat peníze.
Satoshi Nakamoto naprogramoval, že celkové množství bitcoinů (BTC), které budou vytěženy, je 21 milionů. Má se to stát do roku 2140, ale už nyní je zřejmé, že k tomu dojde dříve. Toto množství je předem dané a konečné.
Jak ale zajistit, aby tyto virtuální peníze (digitální informaci) nikdo nemohl duplikovat a využít k platbě třeba 2x? Tento problém Nakamoto vyřešil tím, že vytvořil tzv. BLOCKCHAIN – veřejnou „účetní knihu“, do které může nahlížet každý uživatel bitcoinu. Jsou v ní záznamy o všech transakcích, které kdy v síti proběhly za celou historii. Jde o tzv. decentralizovaný systém.
Všechny transakce a jejich potvrzení jsou nejdříve ověřeny celou sítí navzájem propojených počítačů. Pošlete-li někomu bitcoiny, nejdříve musí tato transakce projít tzv. validací (splňuje konkrétní parametry) a následně ji musí potvrdit těžař. Ten ji zařadí do bloku. A tento blok je přidán k celému řetězci všech ostatních bloků – tedy blockchainu.
Podrobnější informace o vývoji bitcoinu a jeho technologii, těžbě, o současném i alternativním finančním systému, výhodách a rizicích spojených s používáním kryptoměn, aj., najdete v e-booku Bitcoinová evoluce, který si můžete zdarma stáhnout a prostudovat na této stránce.
Teorie bylo dost, nyní přichází to zajímavější – praxe. Abyste mohli přijímat první bitcoiny, potřebujete mít program (aplikaci) – peněženku. Je to vaše osobní banka nebo účet, do které máte přístup kdykoliv, když potřebujete bitcoiny (či jinou kryptoměnu) přijmout, někam poslat nebo ji tam mít bezpečně uloženou jako dlouhodobou investici.
Peněženky nám slouží k bezpečnému uchovávání našich kryptoměn a zabezpečení našich investic. Rozlišujeme několik druhů – online peněženky, softwarové peněženky, mobilní, papírové a také hardwarové.
Peněženka je vaše soukromá banka. V okamžiku, kdy si založíte peněženku, získáváte svoji první BTC adresu, která je něco jako číslo účtu a variabilní symbol dohromady. Jedná se vždy o unikátní řetězec malých a velkých písmen anglické abecedy a čísel. Řetězec BTC adresy začíná číslem 1 nebo 3 a má 26 – 34 znaků. Pro lepší přehled a ochranu některé peněženky generují novou adresu pro každou přijímanou platbu. Adres můžete mít libovolné množství.
Během instalace dané aplikace se vygeneruje tzv. privátní klíč – jak už název napovídá, je to něco, co byste rozhodně neměli s nikým sdílet. Privátní klíč slouží k tomu, abyste transakci – platbu mohli „podepsat“ a potvrdit tak vlastnictví kryptoměny. Ihned po instalaci peněženky nastavte silné heslo k privátnímu klíči a zálohujte. Pamatujte si, že kdokoliv, kdo by získal váš privátní klíč, si může nevratně odeslat bitcoiny na svou adresu!!!
Bezpečnost především. Internet nemusí být vždy přátelské území. Proto doporučuji používat počítač, kterému věříte, nastavovat silná hesla a dobře zálohovat tzv. SEED (soubor 12 nebo 24 náhodných anglických slov, které slouží k obnově peněženky). Například když ztratíte telefon, nainstalujete si stejnou aplikaci/peněženku na nový, po instalaci vložíte seed ve správném pořadí a disponujete znovu stejným množstvím bitcoinů, jako ve starém zařízení.
Pokud chcete mít kryptoměny zajištěny co nejlépe, pořiďte si hardwarovou peněženku (Trezor, Ledger), která je zhruba ve velikosti flashky. Princip bezpečnosti spočívá v tom, že veškeré klíče jsou uloženy na HW zařízení, ze kterého není možné dostat je ven. Toto zařízení vámi vytvořenou transakci pouze podepíše způsobem, aby došlo k zaslání platby. Tu je nutné potvrdit fyzickým tlačítkem na zařízení. A mechanické stisknutí tlačítka nedokáže zatím žádný hacker. 🙂
V e-booku Kryptoměnové peněženky popisuji několik druhů nejpoužívanějších peněženek, jejich funkce, výhody a nevýhody jednotlivých typů, postup, jak směnit kryptoměnu přímo v peněžence a především, jak svá aktiva a privátní klíče co nejlépe zabezpečit.
Je několik možností. Využít můžete různé kryptoměnové burzy nebo směnárny. Čím se od sebe liší?
Kryptoměnová burza funguje jako jakákoliv jiná burza – akciová, komoditní, atd. Základní princip burzy je ten, že zajišťuje potkávání nabídek a poptávek. Výhody burzy jsou v tom, že dostanete nejlepší možný kurz v danou chvíli. Musíte mít však na burze založený a verifikovaný svůj účet. Kryptoburzy umožňují také směnu v rámci digitálních měn.
Na rozdíl od směnáren, kde seženeme maximálně pár základních kryptoměn, na burzách se dostaneme úplně ke všem coinům, co na trhu existují. Burzy jsou zkrátka pro ty, kteří to myslí s kryptoměnami vážně. Mezi doporučené a ověřené světové burzy patří určitě burza Binance nebo Coinbase. Mezi další známé světové burzy můžeme zařadit např.: Bittrex, CoinMate, Bitstamp nebo LAToken.
Kryptosměnárny fungují podobně jako klasické směnárny, kam chodíte, když si potřebujete směnit peníze na dovolenou. Kurzy ve směnárnách však bývají obvykle dražší než na burzách. Je to proto, že směnárny žijí z rozdílu, za kolik bitcoin samy koupí na burze a za kolik vám jej pak prodají. Na druhou stranu je to „daň“ za to, že se o vás postarají, nemusíte mít nikde registraci a učit se, jak to chodí na burze.
Nikdy nedržte na burze nebo směnárně větší obnos peněz, vždy si přepošlete coiny ihned do své peněženky, kde je máte více zabezpečené!
Další možností, jak nakoupit nebo prodat své bitcoiny, je bitcoinový automat. Bitcoinmatů je v Česku a na Slovensku čím dál více. Nejznámější jsou bitcoinmaty v prodejnách tabáku/tisku v síti GECO – zde najdete po celé republice stovky prodejních míst. Existují i další automaty (od WBTCB, General Bytes, aj.) – mapa ATM v ČR zde >>. Směna v automatu mívá sice dražší kurz, zato je vysoce anonymní.
A pokud chcete bitcoin nakoupit či prodat „oficiálním“ způsobem pod dohledem ČNB, založte si NEO účet u Expobank. NEO účet má unikátní výhodu pro fanoušky kryptoměn – bitcoin nakoupíte jednoduše na 3 kliknutí. A nejen to, skrze tento účet můžete pohodlně nakoupit i investiční zlato a stříbro nebo investovat do českých firem formou crowdfundingu se zajímavým zhodnocením.
V jednom článku nelze obsáhnout celé široké téma. Koho investování do kryptoměn zajímá více, může pokračovat ve studiu v praktickém e-booku „Pokrok nezastavíš – tak na něm vydělávej“, kde vás krok za krokem provedu decentralizovaným systémem digitálních peněz, od založení peněženky, nákupu bitcoinu, orientace na burze, až po strategie ziskového investování.
Digitální evoluce je v plném proudu a výhody nového odvětví zpravidla patří těm, kteří se zorientují nejrychleji. To, co se nyní děje ve světě financí, je historický bod zlomu. Záleží jen na vás, jestli řeknete „ANO“ novým příležitostem a možnostem, nebo zůstanete stát opodál…