Pryč jsou ty časy, kdy banky měly sklepy plné zlatých cihel, zlatý standard je už 50 let minulostí. Dnešní peníze nejsou ničím kryté, jejich hodnota je oficiálně dána pouze důvěrou lidí a trhu v ně. Drahé kovy jsou v dobách nejistoty jednou z možností, jak ochránit své finance před inflací, propadem měn a jinými tržními problémy.
V poslední době se pozornost investorů obrací ke stříbru, a to nejen kvůli jeho nízké ceně. Kromě toho, že je podobně jako zlato uchovatelem hodnoty, má i reálné využití v životě. Až 70 % objemu stříbra se využívá v oblasti průmyslu (u zlata je to jen cca 20 %). Z toho asi 15-20% připadá na výrobu stříbrných šperků.
V přírodě se stříbro vyskytuje 16x častěji než zlato, což je jeden z důvodů, proč je zlato cennější a dražší. Stříbrné zásoby se však spotřebovávají rychleji, za posledních 40 let lidé spotřebovali 90 % vytěžených zásob stříbra. Pokud lidstvo nenajde vhodnou alternativu k tomuto kovu, jeho cena kvůli snižujícím se zásobám do budoucna pravděpodobně poroste.
V současnosti je cena stříbra hodně nízko a poptávka po něm rychle stoupá. Dokonce až do té míry, že není nabídka! Sklady a e-shopy se stříbrem jsou vyprodané a dodávky trvají klidně 1-2 měsíce. Stříbro je nyní v podstatě nedostupné a dolům se nevyplácí při takto nízkých cenách těžit. Navíc největší světoví producenti stříbra, jako jsou Mexiko a Peru, přerušili kvůli koronavirové pandemii těžbu a s dopravou je to nyní také složitější.
Investice do tohoto drahého kovu má i své stinné stránky. Tou největší nevýhodou je, že investor musí při nákupu stříbra zaplatit navíc 21% DPH (na rozdíl od zlata), což značně snižuje ziskovost investice. Dalším faktorem je, že v dlouhodobém horizontu dochází ke zhodnocování pomaleji než u zlata. Za posledních 15 let se cena stříbra znásobila 2,5 krát, avšak cena zlata 3,75 krát.
U stříbra je také nutno počítat s výraznějšími cenovými výkyvy. Proto je dobré obrnit se trpělivostí a mít na paměti, že drahé kovy slouží spíše jako uchovatelé hodnoty peněz.
Zlato je již tisíce let platidlem po celém světě. Dnes patří mezi nejobchodovanější komodity na světových burzách, cena zlata vzrostla za poslední rok téměř o 40 %. Mezi investory je zlato považováno za bezpečné úložiště hodnoty v době krize a za ochranu proti inflaci.
Zlato můžete vlastnit buď fyzické (mince, cihly), papírové (investice do ETF fondů) a nově i tokenizované (PAXG), záleží, která forma je vaší investiční strategii bližší. Cena zlata se tvoří na papírových trzích. Ty byly v posledních týdnech díky celosvětové pandemii zasaženy krizí likvidity. To znamená, že se cena velké části investic propadla a investoři se zbavovali aktiv, které původně prodávat nechtěli, aby vyrovnali likviditu. Burzovní cena kovů proto klesala (rychleji u stříbra, než u zlata), zatímco poptávka naopak vyrostla.
Dlouhodobí investoři do zlata mohou mít obavu o důvěryhodnost těchto fondů v krizových situacích. Proto chtějí zlato vlastnit fyzicky ve formě zlatých mincí a slitků. Nevýhoda této formy vlastnictví je náročnější případný prodej, často nízko pod aktuální tržní cenou a nutnost skladování slitku na bezpečném místě. Naopak krátkodobí investoři, kteří rádi dělají rychlé obchody podle aktuální situace na trhu, dávají přednost ETF fondům nebo akciím těžařských firem.
Tokenizované zlato je asi nejzajímavější způsob, jak zlato vlastnit. Společnost Paxos Trust Company přišla v letošním roce s tokenizací zlata na blockchainu Etherea. Token PAX Gold (PAXG) je digitální aktivum a každý, kdo jej má, vlastní fyzické zlato na blockchainu. Každý token PAXG je podložen jednou trojskou uncí zlatého slitku, které jsou uloženy v trezorech po světě. Transakční poplatek si Paxos účtuje nízký – 0,02 % a minimální nákup je 0,01 PAXG (cca 15 USD).
A co je to vlastně ta tokenizace? Tokenizace je proces, který převede hodnotu firmy nebo aktiva na blockchain, propojí ji s likviditou a přivede kapitál na projekty, které firma plánuje realizovat. Investor tak získá token výměnou za své peníze. Podrobněji se tokenům a tokenizaci majetku věnuji v 5. kapitole e-booku Pokrok nezastavíš – tak na něm vydělávej. Podnikání budoucnosti se postupně přesouvá na blockchain a nabízí nové příležitosti, o kterých se nám před několika lety ani nesnilo.
Bitcoinu (BTC) se ne nadarmo přezdívá „digitální zlato 21. století“. Stejně jako fyzické zlato, tak i bitcoin je vzácný. Jednou bude kompletně vytěžen, jeho množství je totiž předem dané – 21 milionů. Je dokonce známa i rychlost jeho emise s přesností na minuty. Bitcoinu bude ubývat také z důvodu toho, že jeho uživatelé zapomínají nebo ztrácí privátní klíče. Nebo si je berou s sebou do hrobu.
Bitcoin má se zlatem mnoho podobností + navíc mnoho výhod. Můžeme díky němu uskutečňovat okamžité, levné a jednoduché převody napříč celým světem. A dokonce už k tomu není potřeba ani připojení k internetu. Ke skladování většího množství BTC stačí hardwarová peněženka velikosti flashky, která je snadno přenosná. Ke skladování fyzického zlata potřebujete dobře zabezpečený trezor a jedna zlatá cihlička váží až desítky kg.
Jednou budeme kryptoměny používat v běžném životě všichni. Evoluce peněz je v plném proudu a je dobré se v tomto odvětví vzdělávat. Více o tom „Jak na bitcoin“ si můžete přečíst v tomto článku.
Závěrem lze tedy shrnout, že v době ekonomické krize má smysl své portfolio diverzifikovat a část z něj mít určitě ve zlatě, stříbru a bitcoinu. Rozhodně se nevyplatí schovávat své peníze pod postelí. Ale o tom už je jiný článek… 🙂