Když před několika měsíci vypukla v Číně koronavirová epidemie, nikdo nečekal, kam až to všechno může dojít a jak zásadním způsobem ovlivní život v Evropě a na celém světě. Věřím, že současnou situaci využíváte k obnově sil, přemýšlení a meditaci, jako to dělám já. Je užitečné se více zpomalit a uvědomit si, jak moc jsme všechny ty „normální věci“, jako volnost pohybu nebo možnost cestování kamkoliv brali jako samozřejmost.
Život se stěhuje domů a na internet víc, než kdy předtím. Ano, na ten internet, kterému ještě před 20 lety nikdo nevěřil a byl označován za bublinu. Stejně jako nyní fenomén kryptoměn. Pojďme tedy využít čas, který nyní máme a začněme se vzdělávat v nějaké nové oblasti, která nás někam posune, otevře nové obzory nebo zajistí vedlejší příjem.
Současná situace je bezesporu krizí, po které bude následovat ekonomická recese. Zní to jako velmi tragický scénář, na druhou stranu se jedná o skvělou příležitost. Hádejte, co dělají velcí investoři a milionáři v podobné situaci? Nakupují!
Chudý člověk nakupuje, když je trh nahoře (za vysoké ceny, zdá se mu to bezpečné) a v panice prodává, když jde trh dolů (snaží se něco zachránit). Bohatí lidé dělají přesný opak – nakupují, když je trh dole a prodávají, když jsou ceny na vrcholu. Hádejte komu? 😉
Tak to zkrátka chodí, co je svět světem. Vím, na co teď myslíte. „Ale já nejsem milionář, jak to mám udělat?!“ Začít investovat můžete s tím, co máte nyní – ať je to 1 Euro nebo třeba 500 Kč měsíčně. Důležité je začít. Najít si vhodný investiční projekt, startup, akcii nebo kryptoměnu s potenciálem růstu do budoucnosti nebo využít páku sdílené ekonomiky.
„Neinvestovat znamená automaticky se smířit s jistotou postupné ztráty hodnoty peněz. Neinvestovat je velká investiční chyba.“ (Warren Buffet)
Naše peníze na bankovních kontech postupně ztrácí svoji hodnotu. Inflace nám zkrouhne každým rokem úspory až o 3 %. Díky současné krizi a umělému pumpování peněz do ekonomiky, aby se úplně nezhroutila, se dá očekávat, že inflace bude čím dál více stoupat. Tedy i vaše úspory na běžných účtech budou stále menší a menší…
Warren Buffett uvádí, že dolar ztratil za dobu jeho života více než 90 % své hodnoty. Roční míra inflace ve výši 3,5 % vám ukrojí za 5 let z hodnoty peněz asi 19 %, za 10 let asi 41%.
„Kdyby byla nulová inflace nebo dokonce záporná, nebylo by třeba investovat. Hodnota peněz by neklesala a stačilo by peníze mít schované pod postelí.“
Bohatí lidé peníze neutrácí, ale vhodně investují. Nevím jak vy, ale já se rozhodla vzít budoucnost do svých rukou a peníze investuji. Dobře investované peníze svoji hodnotu postupem času zvyšují, někdy i výrazně.
A pokud se zajímáte o kryptoměny, mé návody vám pomohou pochopit, jak funguje decentralizovaný systém digitálních peněz a naučíte se strategie a zásady ziskového krypto-investování. Digitální měny se ne nadarmo označují jako „peníze budoucnosti“ a současná ekonomická krize tomuto směru jen nahrává do karet a urychluje celý proces.
Pokud je váš vztah k penězům založený na strachu, hněvu, smutku či pocitech viny, bude to mít negativní dopad i na vaše peníze. Negativní emoce jsou jako olovo, které brzdí náš příjem, hojnost a příležitosti. Pokud jste v dětství doma slýchávali např., že „peníze kazí charakter“, „peníze jsou příčinou všeho zla“, nebo že „bohatí okrádají chudé“, je na čase s těmito programy něco udělat.
Budete-li každý den trénovat svůj negativismus, stanete se v tom nesmírně dobří. 😉
Napadlo vás někdy, proč investoři přicházejí o peníze na akciových trzích? Není to proto, že by firma, do které investovali, zkrachovala. Důvod je obvykle ten, že v panice vyberou své peníze, když jsou právě ve velmi záporných číslech. Říkáte si, proč to dělají? Nechtějí snad na burze vydělat?
Nepřítelem číslo 1 je ve skutečnosti jejich psychika a strach, že o své investované prostředky přijdou. Říkají si: „Trh padá, určitě krachne, musím zachránit aspoň něco…“ a zběsile prodávají.
A to je ta největší chyba. Pokud jste dlouhodobý investor, během krize nezpanikaříte a akcie stabilní firmy nebo kryptoměnu neprodáte, nemusíte se obávat ztrát. Cenu akcií nebo digitálních aktiv na trhu definuje to, kolik jsou za ně v ten daný okamžik investoři ochotní zaplatit. Poptávka určuje nabídku. Panické prodeje hnané strachem vás mohou připravit o většinu úspor.
Mějte proto pevné nervy a zachovejte klid i v těžkých dobách. Je to jen přechodná fáze!
Akcie jsou podílem na majetku a zisku společnosti. Všechny firmy se snaží generovat stále rostoucí zisk, a pokud se jim to podaří, najdete je na seznamu největších světových burz. Zisk vašeho akciového portfolia se pak skládá ze dvou složek:
Říká se, že „pokud je firma dost dobrá na to, abych jí svěřil peníze, je dost dobrá i na to, abych ji vlastnil“. Proto v případě firem kupujte raději jejich akcie, než jejich dluhopisy.
Současná ekonomická krize se projevuje především u krátkodobých pronájmů nemovitostí ve větších městech. Jen v Praze bylo ještě nedávno přes 12 tisíc nabídek na ubytovací platformě AirBnB. Teď je většina těch bytů prázdná a k dispozici k dlouhodobějšímu pronajmutí. Mnohdy s výraznými slevami.
Obecně u nemovitostí poklesy v důsledku krize přichází pomaleji. Dům nebo byt i během krize stále stojí na stejném místě a výrazně se nemění, což může dobře působit na naši psychiku. I když cena postupně klesá, stále za ní vidíme zřetelnou hodnotu. Navíc je není tak jednoduché prodat, jako třeba akcie, což znamená, že snáze odoláte jejich panickému prodeji. Nemovitosti jsou tedy oproti akciím investicí, která v době krize může působit stabilněji.
Vlastníme-li investiční nemovitost, máme ještě další výhodu v tom, že nám přináší výnosy z nájmů. Lidé musí někde bydlet, ať jsou časy dobré nebo zlé. Šikovní investoři v době „hojnosti“ kumulují finanční prostředky, aby měli v době krize za co nakupovat. V krizi se právě nakupuje od těch, kteří se dostanou do finančních problémů nebo nevydrží psychický tlak poklesu cen.
Smutným faktem je, že některé firmy či podniky tuto krizi nepřežijí a tím se trh trochu „pročistí“. Týká se to hlavně podnikatelů, kteří už před krizí byli na hraně udržitelnosti a neměli našetřeno na horší časy. Mnoho podílů firem nebo celých poboček bude na prodej, zvláště v oblasti cestovního ruchu, provozovatelů restaurací, kaváren, služeb, atd. Pokud máte naspořený kapitál, můžete využít příležitosti a investovat.
Na druhé straně jsou firmy, které pružně reagují na aktuální poptávku trhu a zažívají naopak velký rozmach. Jsou to především ty, které rozváží zásilky nebo potraviny domů, různé online platformy pro homeoffice nebo podnikání na internetu, unschooling, e-commerce, herní průmysl nebo streamovací služby jako Netflix či Spotify.
Na počátku pandemie letos v březnu klesla cena bitcoinu a dalších kryptoměn tak nízko, jak už dlouho nebyla. V té době došlo zároveň k poklesu všech finančních trhů v důsledku výše zmiňované paniky související s celosvětovou pandemií. Na jednu stranu jsou poklesy pro každého investora nepříjemné v tom, že se musí dívat na to, jak hodnota jeho investic klesá. Na druhou stranu tato situace přinesla jedinečnou příležitost pro nákupy digitálních aktiv „ve výprodeji“ za zajímavé ceny.
Doporučení pro vás v době krize:
Nyní se cenová hladina na kryptotrhu začíná pomalu srovnávat na své původní hodnoty. Sledujte vždy aktuální situaci na trhu a využijte ji hbitě ve svůj prospěch. Situace na kryptotrhu se může měnit velmi rychle. Pamatujte, že na finanční krizi lze i vydělat. Navíc, toto odvětví založené na technologii blockchainu se velmi dynamicky rozvíjí a čeká ho velká budoucnost.
Chápu, že celá situace s „korona-děním“ a pokles cen vyvíjí tlak na psychiku, nicméně doporučím vám ještě jeden tip pro klidnější spaní: diverzifikujte své portfolio. Rozdělení svých investic mezi různá aktiva nebo různé kryptoměny je pro omezení rizika velmi důležité.
Pokud se tedy chcete začít starat o svou finanční budoucnost (jelikož už chápete, že to nikdo jiný za vás neudělá), máte jedinečnou příležitost. Začněte ještě dnes. Ideálně dřív, než vám ujede vlak, který se právě rozjíždí…
A já budu ráda vaším průvodcem.
(čínské přísloví)
Přeji vám hodně zdraví a mnoho úspěšných investic! 🙂